Tkaniny typu blackout to materiały o specjalnym przeznaczeniu i zastosowaniu. Jak sugeruje ich nazwa (ang. blackout – zaciemnienie), tkaniny te służą częściowemu lub pełnemu zaciemnieniu pomieszczenia. Użycie tkanin typu blackout blokuje dostęp światła z zewnątrz pomieszczenia, a odpowiednia grubość i struktura tkaniny zapewniają całkowitą dyskrecję i intymność. Poza właściwościami zaciemniającymi tkaniny blackout posiadają także pewne właściwości izolacji termicznej oraz akustycznej. Przy wielu praktycznych właściwościach, tkaniny blackout cechuje doskonały elegancki wygląd. Tkaniny blackout występują w szerokiej palecie kolorów, zarówno gładkie jak i drukowane. Istnieje pewne rozgraniczenie tkanin zaciemniających ze względu na ich stopień nieprzepuszczania światła. Tkaniny całkowicie nieprzepuszczające światła nazywane są blackout. Tkaniny zaciemniające o nieprzepuszczalności światła na poziomie około 90% to dimout. Tkaniny zaciemniające zwykle wykonane są z poliestru lub bawełny, zdarzają się domieszki innych materiałów np. lnu. Składnikiem, który odpowiada za nieprzepuszczanie światła jest warstwa gumowa, zawarta w tkanina.
Tkaniny zaciemniające stosuje się do produkcji zasłon i rolet. Tkaniny blackout wykorzystywane wszędzie tam, gdzie wymagane jest pełne zaciemnienie pomieszczeń. Tkaniny blackout znajdują zastosowanie w salach konferencyjnych z ekranami projekcyjnymi, hotelach, widowniach, pomieszczeniach firmowych, salach wystawienniczych, urzędach i obiektach użyteczności publicznej. Czy tkaniny blackout nadają się do domu? Wysoka użyteczność oraz atrakcyjny wygląd tkanin zaciemniających powoduje, że zyskują one na popularności. Coraz częściej tkaniny blackout stosuje się także w domach i mieszkaniach. Wiele osób wiesza zasłony zaciemniające w sypialni oraz salonie z telewizorem. Posiadając zasłony z blackoutu warto pamiętać o ich pielęgnacji – zalecane jest delikatne pranie w temperaturze 30°C.
Decydując się na zasłony blackout liczymy na pełne zaciemnienie wnętrza. O sukcesie decyduje nie tylko sama tkanina blackout, ale także sposób jej powieszenia. Należy wyeliminować wszelkie szczeliny, którymi światło może się dostawać przez okna do środka. Ważne jest użycie karnisza, który zagwarantuje dokładne zasłonienie wnętrza, także przy ścianach oraz przy suficie. Ile użyć materiału na zasłony zaciemniające? Jeśli planujemy zaciemnienie wnętrza zasłoną blackout warto stosować się do kilku wskazówek. Zasłona na długość powinna sięgać od sufitu do samej podłogi. Szerokość zasłony szybko obliczymy poprzez mnożenie: 1,5 x szerokość pomieszczenia - przy słabym marszczeniu 2 x szerokość pomieszczenia - przy standardowym marszczeniu 2,5 x szerokość pomieszczenia - przy bardzo gęstym marszczeniu Należy również przewidzieć zapas materiału potrzebny do wykonania zakładek u góry i dołu.
nie chlorować
czyścić w czterochloro-etylenie lub benzynie
nie suszyć mechanicznie